Engedjék meg, hogy pár mondatban leírjam önöknek a szőlőoltványok ültetésének mozzanatait!
Legelső lépés: A töveket maximum 24h.ig beáztatjuk vízbe! Ne tovább mert kirothad később!
Második lépés: Törekedjünk a minél mélyebb ültetési árok kialakítására. A gyökérzetet így kevésbé kell visszavágni. Fontos, hogy a gyökérzet végei semmiféleképpen ne álljon felfelé és ne lógjanak ki belőle! Természetesen, ha kisebb gödröt ásunk akkor jobban vissza kell vágni a gyökérzetet! Ha a gyökérzet alá trágya kerül/érett/, akkor közvetlen ne érintkezzen a gyökér véggel/tehát ott mélyebb gödröt készítünk, majd föld és úgy gyökér vég! Az ültető gödör, olyan mély legyen, hogy az oltvány szinte egész szára a gyökérzettel bele férjen. Az oltvány ültetési talajszintje, maga az oltás alatt 3-4 cm-rel legyen!!! Majd bőven beiszapoljuk a növényt és egy jó arasznyira felcsírkézzük, azaz felkupacoljuk úgy, hogy a vesszők legteteje kilátszódhat! Visszavágni ilyenkor tilos! Ha a talaj túlságosan száraz, akkor külön a gyökérzetet is beiszapolhatjuk! Komposzttal való ültetésnél mindig keverjük össze az altalajjal!
Harmadik lépés: Tavasszal egy általunk kiválasztott erőteljes vesszőt meghagyunk és azt 2-3 szemre visszavágjuk/kb. április közepén/, az összes többi részt tőből eltávolítjuk.
Negyedik lépés: A zöld hajtásokat csak a téli időszakban vágjuk le, függetlenül a hosszúságuktól/ekkor nem végzünk zöldhajtás válogatást/. A következő évtől a törzs és az oldalsó ágakat kell kialakítani!
Természetesen elnézést kérek, ha ezt valaki már tudta, de én úgy gondoltam, hogy ez kimondottan fontos! Tehát ezzel a kezeléssel a szőlőtövek megmaradásának és gyökérre való rádolgozásának a fontosságát tartottam szem előtt!
Tisztelettel kérnék mindenkit aki szőlőoltványt rendelt, hogy fogadja meg jó tanácsomat!
Nagy tisztelettel: Szilágyi Zsolt kertész a Szikert Kertészet ügyvezetője.
www.szikert.hu